Як бути з недобросовісним боржником, який позбувся свого майна❗️
- Адвокат Іваницьких Юлія
- 9 серп. 2023 р.
- Читати 1 хв
Не рідкі бувають випадки коли людина (боржник) позичає грошові кошти та відмовляється їх поверти.
В таких ситуаціях на практиці той хто дав гроші в борг звертається до суду з метою стагнення боргу але згодом може дізнатися, що боржник позбутися свого майна, наприклад шляхом продажу.
💁♀️Таким чином боржник намагається уникнути відповідальності за накопичені борги, оскільки можливе стягнення з нього грошей за рахунок його майна.
⚖️У судовій практиці, така поведінка боржника, тобто з відчуження свого майна, вважається недоросовісною, оскільки особа не може допускати дії з наміром завдати шкоди іншій особі.
☝️У випадку коли особа знає про свою заборгованість та укладає договір купівлі-продажу майна або дарування, то такий договір може вважатися вчиненим на шкоду кредитору (особі, яка дала кошти в борг).
Тому кредитор може в судовому порядку просити визнати недійсними договори, укладені боржником щодо свого майна.
⚖️Верховного суду має правову позицію щодо вирішення справ такої категорії - про визнання недійсним договору відчуження майна.
В одній із справ, що розглянута Верховним судом особа була боржником за договором позики, а після пред’явлення до неї позовної заяви про стягнення боргу через декілька днів продала своє майно.
Суди першої та апеляційної інстанцій відмовили в задоволенні позову про визнання договору купівлі-продажу недійсним.
❗️Верховний суд не погодився з такою відмовою судів та зазначив, що продаж майна через декілька днів після відкриття провадження у справі про стягнення боргу свідчить про мету приховати це майно від виконання в майбутньому за його рахунок судового рішення про стягнення грошових коштів, та це свідчить про недійсність договору оскільки порушені права позивача як позикодавця.
Comments